ÉPKÉZLÁB

Minden, ami kéz- és lábápolással kapcsolatos!

Lábápolás

 

 

Pedikűr… a szívem csücske! Nagyon szeretem csinálni. Sok vendégem kérdezte már, hogy nem viszolygok attól, hogy mások büdös lábát tapogatom? Hát nem! Először is a vendég lábát fertőtlenítőszert tartalmazó vízben áztatom, 10-20 percig, ennélfogva én senki lábszagát nem érzem, a vendégnek sem kell emiatt aggódnia. Tudom, hogy sokakat azt tart vissza a pedikűrtől, hogy szégyellik, hogy izzad a lábuk, félnek, hogy kellemetlen helyzetbe kerülnek. Egyébként meg aki bármitől is viszolyog, az ne menjen lábápolónak! Többször tapasztalom, hogy szabadkoznak amiatt, hogy „csúnya” a lábuk. Könyörgöm, ha makulátlan lenne, nem kellene pedikűröztetni!

A lábápoló (pedikűrös) feladata, hogy egészségügyi és esztétikai szempontból rendbe hozza a lábat. Leszedje a bőrkeményedést, kiemelje a tyúkszemet, benőtt körmöt, megszabadítsa a vendéget a kínzó fájdalomtól. Meg kell tudni különböztetnie, mi az az elváltozás ami orvosra tartozik, és mi az, amit saját maga meg tud oldani. Bátran kérhetünk tanácsot bőr- vagy körömgomba esetén is, de fogadjuk is meg ha orvoshoz irányít a pedikűrös és szánjunk időt egy vizsgálatra. A jó szakember soha nem lépi túl a hatáskörét, nem kísérletezik, nem „műt”, nem játszik orvososdit!

 

 

 

Pedikűrözés menete

 

A manikűrrel ellentétben teljes pedikűrözést nem javaslom otthon elvégezni. Még én sem állok neki, mert az ember saját magának nem tudja biztonságosan elvégezni. Egy heti egyszeri „minipedikűrrel” sokat tehetünk lábunk ápoltsága érdekében, és pár hetet nyerhetünk, ha nem tudunk rendszeresen pedikűrösre pénzt szánni.

 

Először is vegyünk egy kellemes lábfürdőt! 15-20 percig áztassuk a lábunkat illatos fürdővízben. Ha felázott a bőr, ne vegyük még ki a lábat, hanem vegyünk a kezünkbe egy jó talpreszelőt és először a durvább felével, majd a finomabbal reszeljük simára a sarkat, talpat, a láb oldalsó részét, sőt az ujjak tetejét és a nagylábujj szélét is megdolgozhatjuk a folyamatosan vizezett reszelővel. Ha elkészültünk, itassuk fel a vizet a lábról (figyelem, a lábujjak közét ne reszelgessük az ide-oda húzkodott törölközővel, csak finoman nyomkodjuk, amíg száraz nem lesz), következnek az ujjak. Vágjuk le a körmöket, nagylábujjon (szakmai nyelven öregujjon) egyenesre, a többi ujjon pedig a lábujj vonalát követve kerekítsünk. Reszelővel igazítsuk formára, simítsuk el a szálkákat (a harisnyánk hálás lesz érte), majd bőroldóval kenjük be a körmöket, toljuk fel a bőrt, a bőrkaparóval lazítsuk fel a felesleges bőrdarabkákat, amit szükség esetén ollóval levághatunk. Finom csiszolószivaccsal csiszoljuk meg a körmöket, és egy kis ápoló olajat masszírozzunk a körmöt keretező bőrfelületbe.

 

 

 

 

A jó talpreszelő

 

Többféle formájút lehet kapni, én a fehér műanyag nyéllel és fekete csiszolófelülettel ellátott reszelőre esküszöm. A szerecsendió-reszelőhöz hasonlító fémreszelő szerintem nem jó, szálkásítja, felszántja a bőrt.

 

 

 

 

 

 

 

Pengék, kések, egyéb rettenetes „célszerszámok”

 

Nem ajánlom, hogy magunknak pengével, vagy egyéb éles szerszámmal vagdossuk a bőrt. Fájdalmas, hosszan gyógyuló sérüléseket szerezhetünk  a szakszerűtlen nyiszálással. Ha valaki mégsem bír magával, annak javaslom, hogy azt az úgynevezett hármas szabályt próbálja meg betartani, amit a lábápoló iskolában belénk vertek. Feszítés, támasztás, (majdnem) párhuzamos késhasználat. A szerszámot tartó kézzel  ellentétes kezünkkel feszítsük felfelé a bőrt, a pengét tartó kezet támasszuk ki a tenyéréllel, vagy kisujjal, és próbáljunk meg a bőrrel majdnem párhuzamosan, vékony rétegenként haladni. Ha túl mélyre megyünk, túlszedjük a bőrt, egy-két napig megemlegetjük házipedikűrünket!

De hangsúlyozom még egyszer: bízzuk ezt inkább szakemberre!

 

Milyen időközönként járjunk pedikűröshöz?

 

Elegendő 4-6 hetente, van akinek kéthavonta is elég. Ez függ a bőrtípustól, a láb problémáitól, illetve az évszaktól is.




Lábkozmetika

 

Ami nem látszik, az nincs is?

 

Lábunknak is éppen úgy szüksége van a rendszeres ápolásra, kényeztetésre, mint a kéz, vagy az arc bőrének. Mikor ősszel eljön a zárt cipők ideje, sokan azt gondolják, hogy ami nem látszik, az nincs is! Igaz, hogy a zokni és cipőviselés miatt a láb bőre nem szárad ki olyan hamar mint nyáron, de az állandó nyomás, szorítás és a szellőzés hiánya miatt a következő papucsos szezonra szép kis tyúkszemre, vagy gombás körömre tehetünk szert, ha nem figyelünk eléggé lábunk rendben tartására.

 

Gondolom a napi rendszerességű lábmosás fontosságát a XXI. században már nem kell hangsúlyoznom, viszont amit tapasztalok még az ápolt vendégeimnél is, hogy a lábujjak közét nem kellő gondossággal tisztítják ki, a talpukat és a lábhátat megmossák, de a lábujjközök szétválasztását már nem mindenki teszi meg, pedig a zokniszösztől elkezdve a balatoni iszapig sokféle szennyeződés befészkeli magát ezekre a helyekre. A gomba táptalaja a nyirkos, sötét, meleg környezet, mint amilyen például a lábujjak köze. Ezért fontos, hogy szárazon és tisztán tartsuk a bőrfelületet. Törölközésnél pedig arra figyeljünk, hogy ne húzogassuk-reszelgessük a törölközőt a lábujjak között, hanem finom nyomkodó mozdulatokkal itassuk fel a vizet. A törölköző ide-oda húzogatásával mikrosérüléseket okozhatunk a bőrön, tárt kapuval várva a kórokozókat.

 

Cipők, papucsok a pedikűrös szemszögéből nézve

 

Lehetőség szerint naponta váltsunk lábbelit, hogy legyen ideje alaposan kiszellőzni és kiszáradni.

Használjuk cipőfertőtlenítő sprayt  és lábspray-t, esélyt sem adva a gombának! Ha égő, viszkető érzést tapasztalunk, vagy a lábujjak között berepedezik a bőr, keressünk fel egy bőrgyógyászt, aki segít megszabadulni a kellemetlen tünetektől. Vegyük komolyan a bőrgombát, mert a fertőzés átterjedhet a körmökre is, ami hónapokig tartó költséges kezelést tesz szükségessé.

Ne hordjuk egymás cipőit, papucsait még családon belül sem, különösen ha valamelyik családtagnak bőr- vagy körömgombás fertőzése van. Végül ami nagyon fontos: idegen helyen, különösen uszodában, strandon, szoláriumban ne járkáljunk mezítláb, ne zuhanyozzunk papucs nélkül!

 

 

 

Milyen a jó lábápoló krém?

 

Ez függ a bőrtípustól, pénztárcától, én sima masszázskrémet használok, masszázsolajjal keverve. Sokféle termék van forgalomban, nem biztos, hogy a legdrágább a legjobb. Esténként fürdés után krémezzük át az egész lábfejet. Hetente egyszer bőrradír segítségével távolítsuk el az elhalt hámsejteket, így a krémezés is hatékonyabb lesz, jobban felszívódnak a hatóanyagok. A kézkozmetikánál említett barnacukros, olívaolajos eljárás lábon is alkalmazható! Radírozás után valamilyen tápláló krémezés, folpack, majd egy vastag frottírzokni, könyv a kézbe, láb felpolcolva, és ejtőzés! De jó is lenne, ha erre minden héten jutna idő!

Cukorbetegek részére létezik már speciális lábápoló termékcsalád, hiszen nekik vékonyabb, érzékenyebb és szárazabb a bőrük, különösen nagy odafigyelést igényel lábuk gondozása.

 

A tyúkszem (klávusz)

 

Először is tisztázzuk, hogy mi az a tyúkszem? A tyúkszem kis, körülírt területre ható, tartós nyomás következtében kialakuló kerek, kúp alakú, pontszerű szarufelhalmozódás. Főleg az izületek felett és a lábujjak között található. A tyúkszemet nem lehet mástól „elkapni”, általában a szemölccsel keverik sokan.

 

Okai:

-          Rosszul szabott, szűk cipő viselése által okozott mechanikai irritáció.

-          Előidézheti bő cipő is, melyben a láb ide-oda csúszkál.

-          A harántboltozat süllyedése.

 

 

A tyúkszem, amennyiben a kiváltó okot nem szüntetjük meg, újból és újból megjelenik, sokszor pokoli kínokat okozva. Hiába emeli ki a pedikűrös, ha a vendég egész nap tűsarkú, vagy szűk cipőben jár, ismét kiújul. Van, aki megfelelő cipőt hord, mégis tyúkszem keletkezik a lábán. Ilyen esetben valószínűleg a láb statikai egyensúlya bomlott meg, a láb nem azon a három ponton támaszkodik, ahol kellene. Javaslom, hogy mielőtt ezreket dobálnánk ki feleslegesen különböző talpbetétekre, készíttessünk egyedi talpbetétet.  Létezik már számítógépes talpvizsgálat, jobb helyeken ortopédorvos, vagy hozzáértő szakember elemzi a vizsgálat eredményét, és olyan betétet készítenek számunkra, ami valóban a mi lábunkra van szabva.

 

 

A tyúkszem eltávolítása

 

A pedikűrös a tyúkszem kezelését a lapszerinti kérgesedés (bőrkeményedés) eltávolításával kezdi, majd a tyúkszemet gömbölyű, vagy hegyes lencsével kiemeli. Ezt követően a bőrgyűrű eltávolítását bőrmetsző ollóval végzi, majd bőrreszelővel szintbe hozza. Ha szükséges, a kiemelt tyúkszem helyén keletkezett kráterbe tyúkszemirtó folyadékot csepegtet. A tyúkszemirtó folyadék sokkal hatásosabb, mint a tyúkszemtapasz, mivel mélyebben ki tudja fejteni hatását. 

 

Ha tehetjük, bízzuk inkább szakemberre a tyúkszem eltávolítását, mivel fájdalmas sérülést okozhatunk magunknak, ha nem szakszerűen végezzük. A tyúkszemirtó folyadék illetve tapasz olyan anyagot tartalmaz, ami az ép bőrt kimarhatja, vigyázzunk vele!

 









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 4
Heti: 5
Havi: 1
Össz.: 23 425

Látogatottság növelés
Oldal: Lábápolás
ÉPKÉZLÁB - © 2008 - 2024 - epkezlab.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »