ÉPKÉZLÁB

Minden, ami kéz- és lábápolással kapcsolatos!



Kézápolás

 

Kezünket nap mint nap sokféle behatás éri: hideg szél, forró napsütés, különböző vegyi anyagok, háztartási tisztítószerek káros hatásai. Bőrünk megsérülhet háztartási munka, vagy szakszerűtlen manikűrözés során.

 

Nagyon fontos, hogy kezünk ápolt és gondozott legyen, hiszen mindig szem előtt van számunkra és mások számára is, például amikor gesztikulálunk. Nem hiába tartja a mondás: mutasd a kezed, megmondom ki vagy! Csúnya látvány egy kiszáradt, kicserepesedett bőr, rágott köröm, vagy körmök körül tépkedett bőr. Tudom, hogy nincs mindig idő krémezésre, vagy manikűrözésre, amikor egész napunk rohanással telik, de ha valakinek „gyászosak” a körmei – vagyis feketék a piszoktól…. hát erre nincs mentség! ( Azt a megagigaborzalmat már meg sem említem, ha a gyászcsíkokat valaki lakkozással próbálja meg palástolni!)

 

Nekem, mint manikűrösnek, különösen oda kell figyelnem arra, hogy a kezeim rendben legyenek, hiszen ez az én cégérem, kirakatom, és bizony én se mennék egy olyan szakemberhez, aki vizet prédikál és bort iszik. Az én napom is 24 órából áll, de erre mindig kell, hogy időt szakítsak, van úgy, hogy a napi körömellenőrzést a buszon végzem el, a pénztárcámban tartok erre való „célszerszámot” amivel két perc alatt feltűnés nélkül kitisztítom a körmeim alját.

 

A másik rettenet számomra a lepattogzott körömlakk. Szinte vonzza a tekintetet, és hiába van rajtunk a legutolsó divat szerinti öltözék, igénytelenséget sugall. Tapasztalatom alapján a legmárkásabb körömlakk (legyen akár professzionális felhasználásra szánt), három-négy napnál nem bírja tovább, a széleken kezdi megadni magát. Számítsunk erre, és legyen otthon körömlakklemosó, vagy például ha elutazunk hosszabb időre, vigyünk magunkkal egy kisebb kiszerelésű lakkeltávolító szert.

 

Ha valaki nem akar a körömlakk lemosásával bajlódni, annak ajánlom, hogy kérjen japán manikűrt a manikűrösétől, vagy fodrászcikkes üzletben 2-300 forintért vásárolhat olyan polírozó szivacsot, melynek négy oldalán különböző finomságú polírozó lapocskák vannak, meg is számozzák ezeket, hogy helyes sorrendben tudjuk körmeinket csiszolni (de nem órákig, ész nélkül!), illetve a színtelen lakk, vagy körömerősítő is szóba jöhet megoldásként. Mindegyik eljárás és készítmény végeredménye: fényes, csillogó köröm, és ha a színtelen lakk elkezd pattogni, nem olyan feltűnő. Persze mondanom se kell, azt is le kell mosni!

 

Használjunk jó minőségű ollót, reszelőt, legjobb a rozsdamentes acélból készült szerszám. Figyeljünk oda arra, hogy drága pénzért mit sóznak ránk, jártam már úgy, hogy a 4.000,- forintos, híres „S.” márkájú  ollómról kiderült, hogy hamisítvány, ott porosodik a polcon, teljesen használhatatlan.

Legutóbb magyar cég ollóját vásároltam meg, csak 3.000,- forintba került, és öröm vele dolgozni.

Ha a család több tagja is ugyanazt a manikűrkészletet használja, fertőtlenítsük használat előtt és után, főleg ha valakinek gombás fertőzés van a körmein!

 

 

 

 

 

 

 

Manikűr

 

Manikűrözésnél először ollóval rövidítsük körmeinket egyformára. Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy egy fontos eseményre gondosan növesztgetett körmei közül az utolsó pillanatban letörött, vagy beszakadt jó esetben egy, rossz esetben több köröm is. Nos, ha egy vagy két körömnél több sérült meg, sajnos a többit is alaposan rövidítenünk kell, mert egy-két körömnél lehet egy kicsit csalni (főleg  a francia  lakkozást ajánlom, optikailag sokat lehet javítani a helyzeten),  amennyiben több köröm sérült, legyünk kíméletlenek! Kerülendő, hogy a körömsarkokat túlságosan mélyen kivágjuk.

Körömrövidítés után reszelővel igazítsuk meg a köröm széleit, egyirányú mozdulatokkal simítsuk el a kis szálkákat, formázzuk tetszés szerint.

 

Ezek után háromféle lehetőségünk van: hagyományos, francia, vagy kombinált körömápolás, mindegyiket alapos kézmosással kezdjük.

 

Még mielőtt ezeket bemutatnám, szeretnék tisztázni egy gyakran előforduló tévhitet: a francia manikűr nem egyenlő a francia lakkozással. A francia manikűr lényege, hogy az oldalsó és hátsó körömsáncoknál a felesleges bőrt nem vágják ki ollóval, hanem bőroldó folyadékkal fellazítják, és körömfeltoló szerszámmal, vagy narancsfa pálcikával feltologatják. Tehát francia manikűr után akár hupilila is lehet a körömlakk színe, míg a francia lakkozásnál a körömvég hófehér, a többi rész pedig bézs, rózsaszínű, vagy akár átlátszó.

 

Hagyományos manikűr:

 

Én olyan szerszámot használok, aminek az egyik vége bőrfeltoló, a másik pedig bőrkaparó fejjel rendelkezik. Ajánlom mindenkinek!

Először bőrfeltolóval finoman feltologatjuk a bőrt, ami nem megy, azt ne erőltessük, majd a víz megpuhítja.

A körmöket langyos vízzel teli tálkában 5-10 percig (bőrtípustól függ) áztatjuk, majd ismét a bőrfeltolóval feltologatjuk. Ekkor megfordítjuk a szerszámot, és a bőrkaparóval óvatosan körben fellazítjuk a bőrt, majd ollóval eltávolítjuk a felesleges részt. Inkább hagyjunk egy negyed milliméterrel több bőrt a körmök körül, mintsem véresre nyiszatoljuk magunkat.

 

Tulajdonképpen annak a bőrdarabkának, amit mi nők gondosan vagdosunk, nagyon fontos szerepe lenne, hiszen azzal, hogy makacsul rátapad a körömre, a körömlemez és a mátrix védelmét látja el. A mátrix az a terület, ahol a köröm sejtjei termelődnek. Ezért van az, hogy ha valakit  közvetlenül a körme felett erős fizikai behatás ér (pl. rácsapja az ajtót), annak jó eséllyel egy életre szól körömdeformitás a következménye.

A túl brutális manikűrözésnek pedig az oldalsó és hátsó körömredők gyulladása lehet a vége, ami nemcsak fájdalmas, de kaput nyit a kórokozóknak. Ha gyulladt, piros a körömlemez körül a bőr, inkább napoljuk el a manikűrözést, vagy hagyjuk ki azt az egy ujjat. Műkörmöt rakatni ilyen körömre szigorúan tilos!

 

 

Francia manikűr:

 

Műkörmös vagy fodrász alapanyagokat árusító üzletben tudunk vásárolni bőroldó folyadékot, ami körömlakkhoz hasonló kiszerelésben kapható. Tapasztalatom szerint az olcsóbb is hatásos.

Először bőrfeltolóval feltoljuk a bőrt, ami nem megy, azt ne erőltessük, majd bekenjük akár az egész körmöt a bőroldó folyadékkal. Azért az egészet, mert körömfehérítő hatása is van. Várunk pár percet, majd hasonlóan a hagyományos módszernél leírtakkal járunk el, kivéve, hogy ollóval nem vágjuk körbe a bőrt. A művelet után mossunk kezet, hogy a bőroldó folyadék ne marja tovább a bőrt.

 

Kombinált módszer:

 

Én ezt alkalmazom. Finom, vékony bőrrel rendelkező vendégnek csak bőroldót használok, és az esetlegesen megmaradt nagyobb bőrdarabkákat vágom le ollóval. Akinek makacsul tapad a körmére a bőr, annak először áztatom a kezét, aztán bőroldót teszek a felázott bőrre, majd bőrfeltolás, kaparás, és jön az olló.

Van olyan vendégem, akinek annyira erős, vastag a körömlemezére tapadt bőr, hogy először egy terápiás krémmel kell felpuhítanom nagyjából a bőrt, majd áztatom, bőroldóval kezelem, és még így is nehéz eltávolítani a felesleget.

 

 

Akár hagyományos,  francia, vagy kombinált módszert használtunk,  következik a köröm csiszolása. Ehhez finom csiszoló szivacsot használok, laza mozdulatokkal az egész köröm felületét óvatosan átdolgozom, oldalt, hátul és középen is csak egyszer-kétszer érintem, majd a köröm széleit is megcsiszolgatom. Két okból is hasznos ez a lépés, egyrészt jobban tapad a körömlakk a finoman felbolyhozott körömre, másrészt a körömpor ráül azokra a részekre, amit a bőrvágás során véletlenül elhagytunk. Én mindig így ellenőrzöm, hogy alaposan dolgoztam-e a bőrvágás során.

Ha lakkozni szeretnénk, portalanítás után kezdhetjük, ha pedig nem, akkor polírozó szivaccsal folytatjuk a köröm fényesítését.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 4
Heti: 7
Havi: 3
Össz.: 23 427

Látogatottság növelés
Oldal: Kézápolás
ÉPKÉZLÁB - © 2008 - 2024 - epkezlab.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »